100 نمونه عکاسی نوزاد ، عکاسی نوزاد در خانه ، بیمارستان و …

عکاسی نوزادی و ثبت عکس نوزادی از بیکرارترین و شیرین ترین لحظات در هنر عکاسی و برای والدین و مطمعنا در آینده برای کودک خواهد بود.
برای عکاسی نوزاد، یک سری اصول بسیار مهم و ضروری وجود دارد که هر عکاس نوزادی باید این نکات ضروری را بشناسد.
در زیر به طور مفصل راجع به تمام نکات مهم در عکاسی نوزاد اشاره میکنم.

زمان مناسب برای عکاسی از نوزاد

مناسب ترین زمان برای عکاسی از نوزاد بین 5 تا 15 روزگی است ( تایم طلایی عکاسی نوزادی 5 تا 15 روزگیست ) ، در این دوران به علت انعطاف پذیری بالای بدن نوزاد امکان فرم دهی در حالتهای متفاوت امکان پذیر است، همچنین از مهمترین نکات در این تایم طلایی ، خواب عمیق نوزاد است که با بالا رفتن سن نوزاد این خواب عمیق را از دست خواهیم داد.البته این مساله در مورد اکثریت نوزادان صدق میکند و در این بین استثنا هم وجود دارد.
وزن نوزاد یکی از عوامل تعیین کننده ی تایم طلایی عکاسی نوزادی میباشد یعنی نوزادی که در بدو تولد حدود 3.5 تا 4 کیلو وزن دارد معمولا هشیارتر از نوزادان کم وزن تر هستند.

در تایم طلایی عکاسی امکان اجرای پوزیشن مختلف نوزادی امکان پذیر میباشد ولی بعد از گذشت 15 روزگی و با هشیار تر شدن بیشتر نوزاد بسیاری از پوزیشن ها را ، یا نمیتوان اجرا کرد یا به سختی باید اجرا کرد ، وقتی سن نوزاد از 15 روزگی بیشتر میشود عکاسی نوزادی محدود به دورپیچ کردن نوزاد در مدل های مختلف میشود یعنی عکاسی بالباس و عکاسی لختی نوزاد رو عملا از دست میدهید.

توصیه : به تمامی شما مادر و پدر های عزیز توصیه میکنم برای اینکه عکس های متنوع از نوزاد دلبندتون داشته باشید تایم طلایی عکاسی نوزادی رو از دست ندید و بهتر است بعد از مشخص شدن زمان زایمان ، شما تایم عکاسی نوزادی رو با عکاس  مورد نظر یا آتلیه عکس کودک فیکس کرده باشید.

عکاسی نوزاد در خانه

 

نکاتی که برای عکاسی نوزاد حتما باید بدانیم:

شناخت آناتومی بدن نوزاد بسیار ضروری است. خواهش می کنم اگر تخصصی در این زمینه ندارید فیگورهای سخت یا انواعی از عکاسی نوزاد که توسط پارچه جمع و پیچیده شده است را در منزل انجام ندهید. کسانی که در آتلیه تخصصی نوزاد کار می کنند ساعت ها دوره دیده اند و آشنایی کامل به آناتومی بدن نوزاد دارند.

یکی دیگر از نکات مهم در عکاسی نوزادی این است که قبل از عکاسی نوزاد را به حمام برده و بدنش را ماساژ دهید این کار باعث میشود نوزاد بعد از استحمام خواب عمیقتری داشته باشد. و البته شیر دادن کافی به نوزاد و اطمینان از تمیز بودن پوشک بچه از جمله نکات مهمی است که در شروع عکاسی نوزادی باید به آن توجه کرد. چرا که توجه به تمامی این نکات به خواب راحت و عمیق تر نوزاد کمک میکند.گرفتن عکس‌ نوزادی، هنگامی که نوزاد خواب است؛ راحت‌تر است. برای مثال گرفتن عکس کلوز-آپ از پاهای کوچک نوزادان زمانی که خوابند بسیار راحت‌تر از زمانی است که آن‌ها را در هنگام بیداری تکان می‌دهند.اگر نوزادی دچار خواب آلودگی شد، چند دقیقه صبر کنید تا کاملا به خواب برود. هرگز تا زمانی که کاملا به خواب نرفته اند آن‌ها را تکان ندهید، یعنی تا زمانی که کاملا بدنشان ساکن شد و تنفسشان عمیق شد.

این نکته را نباید نادیده بگیریم که عکاسی نوزادی علاوه بر دانش و آموزش اصولی و تخصصی نیاز به صبوری بسیار بالایی دارد و  عکاس نوزاد در کنار افزایش مهارت در این حوزه باید صبر و آرامش  بالایی داشته باشد.

دمای مناسب محیط برای نوزاد

مناسبترین دمای محیط برای اتاق نوزاد و همچنین محیطی که در آن عکاسی نوزادی انجام میشود بین 20 تا 22 درجه سانتی گراد است. معمولا والدینی که تازه صاحب فرزند شده اند فکر میکنند باید دمای محیطی که نوزاد ذر آن قرار دارد بالاتر باشد و در این صورت است که نوزادشان در امنیت است که این طرز فکر بسیار اشتباه میباشد.گاها در محیط اتاق نوزاد به علت بالا بودن دما ، والدین به اشتباه فکر میکنند که نوزادشان تب کرده است و لباسهایش را کم میکنند و مدام نگران گرم و سرد شدن نوزادشان هستند. پس بهتر است دمای محیطی که نوزاد در آن قرار دارد را بین 20 تا 22 درجه سانتی گراد ثابت نگه داریم.

استفاده از فلاش های استندارد
یکی از مسائلی که به شدت پدر و مادرها نگران آن هستند این است که نور فلاش در حین عکاسی به چشم نوزادشان آسیب نرساند. البته که توجه به این نکته مهم میباشد. عکسانی که بطور تخصصی کار عکاسی نوزادی را انجام میدهند فلاش های استاندارد برای اینکار را میشناسند و از نور های مناسبی استفاده میکنند.
و در صورت استفاده از فلاش استاندارد هیچ نگرانی ای برای آسیب رسیدن به چشم نوزاد وجود ندارد.
همچنین میتوان برای عکاسی نوزادی اگر در تایم مناسبی از روز باشد که نور به اندازه ی کافی است  از نور طبیعی  برای عکاسی نوزادی استفاده کرد.

 

عکاسی دورپیچ ، رپ نوزادی
عکاسی دورپیچ ، رپ نوزادی

عکاسی نوزادی با رپ کردن نوزاد یا همون عکاسی نوزادی با دورپیچ خیلی خیلی میتونه جذاب باشه با پوزیشن های مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *